Alla inlägg den 16 januari 2014
Oscarsgalan 2014: Nomineringarna
Sin vana trogen kommer Skitfinkultur recensera alla (eller de jag får tag i) filmer som idag nominerades till årets Oscarsgala. Den 86:e upplagan av världens största firmafest går av stapeln söndagen den 2/3. Fram tills dess ska alla filmer särskådas, vinnartips att ges och ohälsosamt mycket film ses. Listan uppdateras varje torsdag. Då kör vi!
Best Motion Picture
Her
Nebraska
Philomena
12 Years A Slave
The Wolf Of Wall Street
Best Performance By An Actor In A Leading Role
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (The Wolf Of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 Years A Slave)
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)
Best Performance By An Actress In A Leading Role
Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (August: Osage County)
Best Performance By An Actor In A Supporting Role
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years A Slave)
Jonah Hill (The Wolf Of Wall Street)
Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Best Performance By An Actress In A Supporting Role
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Lupita Nyong'o (12 Years A Slave)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)
Best Achievment In Directing
David O. Russell (American Hustle)
Alexander Payne (Nebraska)
Steve McQueen (12 Years A Slave)
Martin Scorsese (The Wolf Of Wall Street)
Best Original Screenplay
Eric Warren Singer & David O. Russell (American Hustle)
Woody Allen (Blue Jasmine)
Craig Borten & Melisa Wallack (Dallas Buyers Club)
Spike Jonze (Her)
Bob Nelson (Nebraska)
Best Adapted Screenplay
Richard Linklater, Judy Delpy, Ethan Hawke (Before Midnight)
Steve Coogan & Jeff Pope (Philomena)
John Ridley (12 Years A Slave)
Terence Winter (The Wolf Of Wall Street)
Best Animated Feature
The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine
The Wind Rises
Best Foreign Language Film
The Broken Circle Breakdown (Belgien)
The Great Beauty (Italien)
The Missing Picture (Kambodja)
Omar (Palestina)
Best Cinematography
The Grandmaster
Inside Llewyn Davis
Nebraska
Best Editing
12 Years A Slave
Best Production Design
Her
12 Years A Slave
Best Costume Design
The Grandmaster
The Invisible Woman
12 Years A Slave
Best Makeup & Hairstyling
Jackass Presents: Bad Grandpa
The Lone Ranger
Best Original Score
The Book Thief
Her
Philomena
Saving Mr. Banks
Best Original Song
"Alone Yet No Alone" (Alone Yet Not Alone)
"Happy" (Despicable Me 2)
"The Moon Song" (Her)
"Ordinary Love" (Mandela: Long Walk To Freedom)
Best Sound Mixing
The Hobbit: The Desolation Of Smaug
Inside Llewyn Davis
Lone Survivor
Best Sound Editing
The Hobbit: The Desolation Of Smaug
Lone Survivor
Best Visual Effects
The Hobbit: The Desolation Of Smaug
The Lone Ranger
Best Documentary, Short
CaveDigger
Facing Fear
Karma Has No Walls
The Lady In Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days Of Private Jack Hall
Best Documentary, Feature
The Act Of Killing
Cutie & The Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet From Stardom
Best Short Film, Animated
Feral
Get A Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room On A Broom
Best Short Film, Live Action
That Wasn't Me
Just Before Losing Everything
Helium
Do I Have To Take Care Of Everything?
The Voorman Problem
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 |
4 |
5 |
|||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | |||
13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 |
|||
20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||||
|